Melnās piektdienas
Var teikt, ka 2011. gads saudzē māņticīgus cilvēkus, kuri īpašu uzmanību pievērš 13. datumam, jo šogad kalendārā ir tikai viena “melnā piektdiena”. Taču, pārlūkojot dažus tuvākos gadus, 2012. gadā un 2015. gadā mums nāksies pārdzīvot pat trīs “melnās piektdienas” katrā. Gadi, kuros ir trīs “melnās piektdienas”, kopumā nemaz tik bieži neatkārtojas – pēc tam tāds būs tikai 2026. gads. Statistiski biežāk gadā iegadās divas “melnās piektdienas”, un nav iespējams tāds gads, kurā nebūtu neviena “melnā piektdiena”.
Vislielākais iespējamais starplaiks starp divām “melnajām piektdienām” ir 14 mēneši. Un šāds starplaiks būs arī no 2012. gada jūlija līdz 2013. gada septembrim. “Melnā piektdiena” neizbēgami ir tajos mēnešos, kas sākas svētdienā – tā ir vienkārša kalendāra aritmētika.
Katram no mums ir savs viedoklis par šo it kā mistisko datumu. Ir cilvēki, kas to pat uzskata par veiksmīgu dienu, kad viss labi izdodas. Dažs par to atceras tikai tad, kad “melnā piektdiena” jau beigusies. Taču ierasti “melno piektdienu” mēdz saistīt ar visvisādām neveiksmēm. Šajā datumā cenšas neieplānot svarīgas lietas un neuzsākt jaunus darbus.
Analizējot LTAB statistiku par satiksmes negadījumu skaitu vieglajiem transportlīdzekļiem vidēji pa nedēļas dienām, tad tas ir sekojošs: pirmdienās – 86, otrdienās un trešdienās – 85, ceturtdienās – 91, piektdienās – 98, sestdienās – 67, bet svētdienās – 48. Tātad vidēji katrā nedēļas dienā notika 80 satiksmes negadījumi, līdz ar to var teikt, ka piektdienās patiešām notiek visvairāk satiksmes negadījumu.
Lai tiktu skaidrībā, vai “melnā piektdiena” patiešām kaut kādā veidā ietekmē satiksmes negadījumu skaitu, mēs pārlūkojām pēdējo trīs gadu statistiku par ikviena mēneša 13. datumā notikušajiem satiksmes negadījumiem. “Melnās piektdienas” bija 2008. gada 13. jūnijs, 2009. gada 13. februāris, 13. marts un 13. novembris, kā arī 2010. gada 13. augusts.
Izrādās, ka vidējais satiksmes negadījumu skaits 13. datumā ir pat mazāks – 76. Statistika pa nedēļas dienām ir sekojoša: pirmdienās, 13. datumā, vidēji notikuši 75 satiksmes negadījumi, otrdienās – 81, trešdienās – 82, ceturtdienās – 99, piektdienās – 87, sestdienās – 78, bet svētdienās – 47 satiksmes negadījumi.
Ņemot vērā šos skaitļus, nākas secināt, ka vairāk negadījumu uz ceļiem notiek nevis “melnajās piektdienās”, bet gan ceturtdienās, kas iekrīt 13. datumā. Tā vien izskatās, ka mīts par “melnajām piektdienām” pat mobilizē autovadītājus braukt prātīgāk
Ņemot vērā šo CSDD statistiku, jāsaka, ka autovadītājiem iekļūt satiksmes negadījumā 13. datumā, pat ja tā ir “melnā piektdiena”, ir mazāka iespēja nekā pavisam parastā dienā.
LASI VĒL
- Vāji nervi? - autovadītāja strauji izvairās, taču no avārijas neizbēg (+ VIDEO)
- Divi bojāgājušie, vairāk nekā 60 ievainoti - Magdeburgā automašīna ietriekusies cilvēkos Ziemassvētku tirdziņā
- ReTV: Alūksnes pusē ieslīd grāvī un apgāžas autobuss; ko saka ceļu uzturētāji? (+ VIDEO)
- Kā brauca, tā aizbrauca - Mercedes vadītājs "neredz" pāreju (+ VIDEO)
- Cauri salona sienai – saniknots pircējs atdod pirms dažām stundām iegādātu auto (+ VIDEO)
- Valsts policija: Svētku laikā notiks pārbaudes; jārēķinās ar īslaicīgiem satiksmes traucējumiem (+ VIDEO)
- Kas apkops un remontēs ķīniešu Dongfeng auto ārpus Rīgas? (+VIDEO)
- Nepamana sastrēgumu (+ VIDEO)
- Dobeles novadā apturēts bēgošs transportlīdzeklis; tā vadītājs alkohola reibumā (+ VIDEO)
- Kādus defektus un kļūmes sedz autoražotāja garantija? (+VIDEO)