Latvija kļūst par starptautiskās lieljaudas raķešmodeļu asociācijas biedru
Sestdien, 19. augustā Cēsu lidlaukā, Priekuļu pagastā misijas “Pirmie Latvijas 100KM kosmosā” raķešu konstruktori Andrejs Puķītis un Kārlis Goba ieguva starptautiskās lieljaudas raķešmodeļu asociācijas TRIPOLI 2.līmeņa sertifikātus.
Tas viņiem dod tiesības izgatavot un palaist raķetes ar lieljaudas motoriem, tostarp tādas bezpilota un nevadāmas raķetes, kas misijas ietvaros spētu sasniegt atklātu kosmosu 100km augstumā no Zemes.
Misijas “Pirmie Latvijas 100KM kosmosā” vadītājs Pauls Irbins norāda, ka šāda sertifikāta iegūšanai kandidātiem ir jābūt nopietnai pieredzei raķešu izgatavošanā un teorētiskajām zināšanām par tām. Iegūstot starptautisko sertifikātu, komandas konstruktori Andrejs un Kārlis pierādījuši, ka viņu spējas un zināšanas atbilst kosmosu sasniegt spējīgu raķešu izgatavošanai.
Ceļā uz sertifikātu kandidāti veica sagatvošanās darbus un konsultācijas ar Itāļu ekspertu, kurš bija ieradies Latvijā pieņemt eksāmenus. Svētdien Cēsīs notika rakstiskais teorijas eksāmens, bet vēlāk lidlaukā eksāmena raķešu starti.
Starptautiskās lieljaudas raķešmodeļu asociācijas TRIPOLI eksperts Stefano Figini pēc pārbaudījuma paudis gandarījumu par veiksmīgo Latvijas konstruktoru sertifikāciju, norādot, ka latvieši šobrīd ir vienīgie sertificētie raķešu konstruktori šajā reģionā. Figini kungs arī novēlēja misijai panākumus, sasniedzot 100 km.
“Latvijas pirmās kosmosa misijas dalībnieku sasniegumi, iegūstot starptautisko sertifikātu un kļūstot par vienīgajiem šāda līmeņa ekspertiem Ziemeļeiropā, nepārprotami ir apliecinājums latviešu spējai konkurēt ar pasaules lielvalstu speciālistiem pat tik sarežģītās nozarēs kā kosmosa izpēte. Tas ļaus rudenī īstenot vēl vienu ambiciozu ieceri - palaist raķeti 30 km augstumā ar mobilā interneta savienojumu. To nodrošinās ar 5G tehnoloģiju savietojama Latvijas Mobilā Telefona (LMT) bāzes stacija,” atklāj LMT viceprezidents Ingmārs Pūķis.
Nākamie misijas “Pirmie Latvijas 100km kosmosā” raķešu testa starti iecerēti Kosmosa Dienas ietvaros Cēsu lidlaukā 9.septembrī, kad plānots ar jaunajām raķetēm pārspēt līdzšinējos augstuma rekordus.

Foto: Ekrānšāviņš no facebook.com
LASI VĒL
- Gribi braukt “pa lēto” – izvēlies Dacia
- Jaunais BMW iX3 spēs nobraukt vairāk par 800 km(+ VIDEO)
- Uzlabotajā krustojumā pie Spice-Depo ir arī jauns un nebijis sastrēgums, kurš nedrīkstētu būt 4.DAĻA (+ VIDEO)
- Autoceļu lietošanas nodevas kravas transportam no janvāra vēl nepaaugstinās (+ VIDEO)
- Pāris, kas nav pāris. Kas kopīgs Lynk & Co modeļiem 02 un 08? (+ VIDEO)
- Rīt TV un interneta tiešraidē paziņos Latvijas Gada auto 2026 uzvarētājus, atklāti finālistu auto nominācijās (+ VIDEO)
- Vai Cupra sportiskais gars joprojām ir dzīvs? Atbildi meklē Jānis Vanks (+ VIDEO)
- Notverts Krievijas kara noziegumu slavinātājs, kurš uz auto uzlīmēja simbolu “Z” burta formā (+ VIDEO)
- Dzērājšoferim konfiscētu "Ferrari" izsolē pārdod par 176 tūkstošiem eiro (+ VIDEO)
- Šoreiz par degvielas uzpildes ātrumu - 800 kilometriem pietiek ar 1,5 minūti (+ VIDEO)
