"Kronus": Koksnes cenas ir sasniegušas īslaicīgu zemāko punktu; kurināmā cenas augs

Foto: Ekrānbilde no Youtube.com
Nozare.lv | 06.10.2022

Kokapstrādes uzņēmums SIA "Kronus" 2022.gada ceturtajam ceturksnim prognozē, ka koksnes cenas ir sasniegušas īslaicīgu zemāko punktu, turpmāk būtiski cenu kritumi izejvielu cenās nav gaidāmi, tāpēc nav ieteicams atlikt nepieciešamos iepirkumus uz vēlāku laiku, aģentūru LETA informē uzņēmumā.

Uzņēmumā atzīmē, ka, lai gan izejvielu cenas sāka samazināties jau vasaras sākumā un turpināja samazināties arī augustā, tālāka galaprodukcijas cenu samazināšanās nav gaidāma, jo augstās enerģijas cenas rada jūtamu ražošanas izmaksu pieaugumu gan zāģmateriāliem, gan galaprodukcijai.

Kā ziņojusi Zviedrijas kokzāģētavu grupa "Vida Group", pēdējais elektroenerģijas cenu pieaugums par vienu Zviedrijas kronu uz kilovatstundu nozīmē ražošanas cenu pieaugumu par aptuveni 16 miljoniem eiro gadā, kas atbilst izmaksu pieaugumam par 10%.

"Kronus" norāda, ka sakarā ar esošajiem līgumiem ar elektroenerģijas piegādātājiem, pieaugošās enerģijas izmaksas kokrūpniecības uzņēmumos drīzumā ietekmēs cenas.

Vienlaikus, pēc uzņēmumā apkoptajiem datiem, Eiropā novērojams liels pieprasījums pēc šķiedras un kurināmās koksnes, ko izraisa augstās enerģijas izmaksas. Cilvēki cenšas nosegt apkures vajadzības ziemas periodā ar malku, granulām un skaidu briketēm, tādēļ šo preču cenas pēdējo nedēļu laikā ir vairāk nekā dubultojušās, un "Kronus" tirgus eksperti uzskata, ka kurināmās koksnes cenām vēl ir iespēja augt.

Uzņēmumā arī atzīmē, ka gandrīz visos Eiropas tirgos novērojams ievērojams pieprasījums pēc malējiem dēļiem un to sākotnējs iztrūkums.

Par iemeslu iztrūkumam "Kronus" uzskaita samazinātu pamata sortimentu zāģēšanu, kas izraisīja samazinātu malējo dēļu pieejamību, maza un vidēja diametra baļķu nonākšanu uzreiz kurināmajā koksnē bez sazāģēšanas, kā arī nepieciešamību apmierināt pieprasījumu pēc malējiem dēļiem iepakojumu un dārzkopības nozarēs.

Tāpat uzņēmumā informē, ka novērots palielināts pieprasījums pēc paletēm un divu palešu apmalēm, kā arī reģistrēts stabils pieprasījums pēc dārzkopības produktiem, kas izgatavoti no malējiem dēļiem.

Pēc "Kronus" paustā, to pastiprina fakts, ka Baltkrievijas un Krievijas dārzkopības preču piegādātāji nākamajai sezonai tiek izslēgti no tirgus.

"Kronus" reģistrēts 2000.gadā un tā pamatkapitāls ir 341 264 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. Uzņēmuma finanšu dati par 2021.gadu vēl nav publiskoti, bet 2020.gadā tas strādāja ar 44,44 miljonu eiro apgrozījumu un 560 000 eiro zaudējumiem.

Foto: Ekrānbilde no Youtube.com