Kādus defektus un kļūmes sedz autoražotāja garantija? (+VIDEO)

Foto:
TV Autoziņas speciāli iAuto | 19.12.2024

To TV Autoziņām skaidro multizīmolu dīlera Auto Bassadone servisa tehniskais speciālists Edgars Lulle. Kas tad ir garantija?

“Tā ir ražotāja apņemšanās novērst defektus, kas saistīti ar montāžas kvalitāti,” skaidro E. Lulle. Defektus, kas radušies konstruktīvu īpatnību dēļ, tā nesedz, tos novērš t.s. ražotāja atsaukumu ietvaros, nereti arī ilgi pēc garantijas termiņa beigām.
Eiropas Savienībā minimālais jaunas vieglās automašīnas garantijas termiņš ir 2 gadi, taču ir sastopami arī pieci, septiņi un pat vairāk gadi. Pagarināto garantiju var piepirkt par papildus maksu pie automašīnas iegādes. To iesaka, ja ar auto plānots braukt ilgāk par ražotāja garantijas termiņu vai paredzams sevišķi liels nobraukums. Dažkārt garantija to neierobežo. Taču, ja nobraukums ir bez ierobežojuma, garantijas termiņš nebūs garāks par 2 gadiem. Savukārt elektromobiļu un PHEV gaitas bateriju garantijas termiņi pārsniedz pašas automašīnas termiņu, 8 - 10 gadi vai 200 000 km un pat vairāk.

Ražotāja garantija attiecas uz visu automobili, izņemot dilstošās daļas, akumulatorus u. tml. Taču arī šīm detaļām ir garantija, tikai daudz īsāka. Garantija sedz pat salona apdares bojājumus, ja vien tie nav radušies trešās puses darbību rezultātā. Svarīgi zināt, ka virsbūves garantija var atšķirties no pārējā automobiļa seguma. Tā iedalās divās daļās - krāsojuma un caurrūsēšanas. Pirmā ir tikpat gara, cik automašīnas garantija, otrā - 10 līdz 12 gadi atkarībā no ražotāja. Lai virsbūves garantiju saglabātu visā pilnībā, īpašniekam pašam laikus jāpamana un jānovērš bojājumi. Visvienkāršāk to veikt pie kārtējās tehniskās apkopes.

Garantiju var atteikt, ja nepareizi uzstādīts papildaprīkojums, notikusi iejaukšanās automašīnas konstrukcijā, piemēram, čiptūnings u.c. Ja dīleris uzstāda ražotāja uzstādītu papildaprīkojumu, tad garantija ir spēkā, vai arī dīleris nes atbildību par uzstādīto. Garantijas atteikumā var iedzīvoties pārslogojot automašīnu, velkot pārāk smagas piekabes vai ar apvidus auto šķērsojot pārāk dziļus braslus. Tā var būt arī neatbilstošas uzlādes iekārtas lietošana, kā elementāra degvielu sajaukšana. E. Lulle: “Ja esam ielējuši dīzelī benzīnu un pēc tam braukuši, garantija tiek noņemta visai sistēmai un dzinējam.” Vairāk skaties TV Autoziņu sižetā.