KAS MOTIVĒ AUTOVADĪTĀJUS IEVĒROT LIKUMU?

Foto: Publicitātes foto
garaza.lv | 01.12.2012

Saskaņā ar Renault Braukšanas Skolas veiktās aptaujas rezultātiem 59 procenti autovadītāju apgalvo, ka satiksmes noteikumus viņus motivē ievērot potenciālo draudu apzināšanās, 36 procenti baidās tikt pieķerti un sodīti, un tikai 5 procentus motivē nevēlēšanās saņemt sabiedrības nosodījumu par noteikumu neievērošanu. Arī starptautisko pētījumu rezultāti pierāda – jo lielāka iespēja tikt noķertiem un sodītiem, jo mazāks satiksmes noteikumu pārkāpēju skaits.

”Aptaujas rezultāti pierāda, ka izglītojošas aktivitātes un to ietvaros gūtās zināšanas var veicināt satiksmes drošības uzlabošanu,” norāda Renault Braukšanas Skolas direktors. „Tas nozīmē, ka mums jāturpina izglītot satiksmes dalībniekus. Un tomēr – labākie autovadītāji ir tie, kuriem ir gan atbilstošas zināšanas, gan prasmes.”

Vairākas teorijas sevī ietver ideju: jo vairāk sabiedrība tic, ka likuma ievērošana ir saskaņā ar kopējām un vispārpieņemtajām sabiedrības sociālajām normām un vērtībām, jo likums ir efektīvāks. „Mūsu veiktās aptaujas rezultāti liecina, ka sabiedrībā pieņemtās normas nav viens no galvenajiem motivējošajiem faktoriem. Tā pierāda, ka par satiksmes noteikumu pārkāpumiem būtu jāsoda daudz stingrāk,” secina Renault Braukšanas Skolas direktors.

Sodam par satiksmes noteikumu pārkāpšanu ir pozitīva ietekme uz autovadītāja uzvedību gan attiecīgajā momentā, gan nākotnē. Šādu efektu var novērot aptuveni trīs mēnešus pēc saņemtā soda, turklāt īpaši izteikts tas ir pirmā mēneša laikā. Pētījumu rezultāti liecina, ka risks, ka risks iekļūt satiksmes negadījumā personai, kas nesen saņēmusi sodu par satiksmes pārkāpumu, samazinās par 35 procentiem*.

„Neatkarīgi no motivācijas, ir svarīgi ievērot satiksmes noteikumus, jo tie veicina satiksmes drošību. Papildus tam katram autovadītājam regulāri vajadzētu pārbaudīt savas prasmes drošos apstākļos. Tas ļaus labāk izprast pārdrošas uzvedības uz ceļa iespējamās sekas,” iesaka Renault Braukšanas Skolas instruktori.

* Avots: SWOV