OCTA apdrošinātājiem rada vairāk nekā miljona latu zaudējumus

Foto: publicitātes foto
Leta | 09.11.2011

Saglabājoties zemai obligātās civiltiesiskās transportlīdzekļu apdrošināšanas (OCTA) polises cenai un nemainīgi augstam vidējās atlīdzības izmaksas lielumam par ārzemēs notikušajiem apdrošināšanas gadījumiem, šā gada deviņus mēnešus apdrošinātāji noslēguši ar vairāk nekā miljona latu zaudējumiem, liecina Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (LTAB) apkopotie OCTA tirgus darbības rādītāji.

Aizvadītajos deviņos mēnešos ceļu satiksmes negadījumu skaits, par kuriem ir iesniegti zaudējumu pieteikumi apdrošināšanas sabiedrībās, bija 23 127, kas salīdzinājumā ar 2010.gada deviņiem mēnešiem ir samazinājies par 9,7%.

No visiem šā gada deviņos mēnešos notikušajiem ceļu satiksmes negadījumiem, par kuriem ir iesniegti zaudējumu pieteikumi apdrošināšanas sabiedrībās, 14 543 ir reģistrēti uz saskaņotā paziņojuma pamata. Lielākais uz saskaņoto paziņojumu pamata reģistrētais negadījumu skaits ir vērojams ziemas beigās un pavasara sākumā, jo šajā periodā ir bijuši vairāk ceļu satiksmes negadījumu bez nopietnām sekām, un tas arī ļauj saskaņotos paziņojumus aizvien plašāk izmantot negadījuma noformēšanā.

Savukārt, kā liecina dati par ceļu satiksmes negadījumu skaitu, kas notikuši pēdējos piecos gados un reģistrēti uz saskaņoto paziņojumu pamata, var secināt, ka ar katru gadu to skaits paliek aizvien lielāks - 2006.gadā pieaugums bijis par 50,9%, 2008.gada - par 55,4%, 2010.gadā - par 59,3% un 2011.gada deviņos mēnešos - jau par 62,9%.

Šā gada deviņos mēnešos apdrošināšanas sabiedrībās un LTAB kopā iesniegti 29 824 zaudējumu pieteikumi. Savukārt par šī gada un iepriekšējo gadu zaudējumu pieteikumiem 2011.gada deviņos mēnešos ir pieņemti 29 797 lēmumi par apdrošināšanas atlīdzības izmaksām ar kopējo summu 18 188 754 lati. Vislielākais lēmumu skaits tika pieņemts par transportlīdzekļu bojājumu un bojāejas zaudējumu atlīdzināšanu, kas kopā veidoja 82,1% no kopējās atlīdzību summas. Personu zaudējumu īpatsvars no kopējām izmaksām veido 13,3%, tajā skaitā 4,7% ir izdevumi, ko apdrošinātāji kompensē, - valsts un pašvaldību budžetā izlietotos līdzekļus cietušo personu pabalstiem, ārstēšanai un rehabilitācijai.

Lai gan vidējās atlīdzības lielums par Latvijā notikušajiem apdrošināšanas gadījumiem ir palicis gandrīz nemainīgs salīdzinājumā ar 2010.gada šādu pašu periodu, vēl joprojām dominē tendence, ka vidējās atlīdzības izmaksas lielums par ārzemēs notikušajiem ceļu satiksmes negadījumiem ir 4,3 reizes lielāks. Ja Latvijā notikušiem apdrošināšanas gadījumiem tie ir 566 lati, tad ārzemēs notikušiem apdrošināšanas gadījumiem tie ir 2447 lati.

LTAB valdes priekšsēdētājs Juris Stengrevics norādīja: "Lai gan ārvalstīs reģistrētie apdrošināšanas gadījumi veido vien 7% no kopējā apdrošināšanas gadījumu skaita, izmaksu ziņā tie veido ceturto daļu no kopējās atlīdzības summas, kas ir ievērojams skaitlis.

OCTA Latvijā tika ieviesta 1997.gadā ar mērķi aizsargāt ceļu satiksmes negadījumā cietušo trešo personu intereses. LTAB funkcijas ir nodrošināt ceļu satiksmes negadījumā cietušo trešo personu interešu aizsardzību, veicināt OCTA sistēmas stabilitāti un attīstību, kā arī saskaņā ar likumdošanu nodrošināt izmaksas no OCTA garantijas fonda. Birojs ir Zaļās kartes biroju padomes biedrs un pilda Latvijas Zaļās kartes biroja funkcijas.