Jahtu reģistrācija soli pa solim

Foto: garaza.lv
garaza.lv | 01.10.2012

Nostabilizējoties ekonomiskajai situācijai valstī, jūtami pieaug cilvēku interese par jahtu iegādi un reģistrāciju. Par to liecina Latvijas Jūras administrācijas Kuģu reģistra speciālistiem mutiski, telefoniski un elektroniskā formā uzdotie jautājumi.

Līdzīgi kā auto tirgus jomā, arī jahtas gan maina īpašniekus tepat Latvijā, gan arī atceļo šurp no ārzemēm. Taču, ja automašīnu iegādes un reģistrācija noteikumu dažādās valstīs ir stipri līdzīgi, tad situācija ar tā sauktajiem atpūtas kuģiem ir krietni sarežģītāka, jo dažās valstīs tie tiek reģistrēti obligātā kārtībā, citās brīvprātīgi, bet vēl citur netiek reģistrēti vispār.

Tādēļ, pirms iegādāties jahtu, vispirms jānoskaidro (lasi – jāpajautā cilvēkam, no kura jahtu plānots pirkt), vai tā ir reģistrēta, kur reģistrēta, kas ir tās īpašnieks, un vai jahta nav ieķīlāta, tai nav uzlikt liegums vai kāda cita veida apgrūtinājums.

Ja jahta ir reģistrēta ārzemēs, tad tā jāizslēdz no reģistra, jāsaņem izslēgšanas apliecība, vai līdzvērtīgs dokuments. No Latvijas KR nopirktā jahta nav jāizslēdz!

Tālāk nepieciešams pirkuma dokuments un pieņemšanas nodošanas akts. Pircēja un pārdevēja parakstiem uz pirkuma līguma jābūt notariāli apstiprinātiem.

Ja pieņemšanas nodošanas akts tiek sagatavots par Latvijā reģistrētu jahtu, tad tam jābūt notariālam aktam, savukārt, ja jahta tiek pirkta ārzemēs, tad pieņemšanas nodošanas aktam jābūt tikai abu pušu parakstītam.

Ja jahta tiek iegādāta ārzemēs, valstī, kur jahtas netiek reģistrētas vai to reģistrācija nav obligāta (kā tas ir, piemēram, Zviedrijā), tad nepieciešams pārdevēja apliecinājums, ar kuru tiek norādīts jahtas īpašnieks pārdošanas brīdī, kā arī tiek apliecināts, ka jahtai nav uzlikts nekāda veida apgrūtinājums. Lai atvieglotu dzīvi šāda iepriekš nereģistrēta atpūtas kuģa pircējam un pārdevējam, KR ir izstrādāta vienkārša forma, kas kalpo kā apliecinājums. Gan šo apliecinājuma formu, gan citu informāciju par jahtu reģistrāciju var atrast Latvijas Jūras administrācijas mājas lapas www.lja.lv sadaļā Kuģu reģistrācija, uzklikšķinot uz Atpūtas kuģu reģistrēšanas kārtība.

Ja nu tomēr jahta ir ieķīlāta vai kā citādi apgrūtināta, tad nepieciešams apgrūtinājuma turētāja rakstveida piekrišana jahtas reģistrācijai KR. Te gan jāpiebilst – maz ticams, ka apgrūtinājuma turētājs tam varētu piekrist, tādēļ labāk tomēr neizvēlēties ieķīlātas vai liegumiem pakļautas jahtas.

Pirms reģistrācijas jahtas jāuzrāda JA Kuģošanas drošības inspekcijai. Ja jahta paredzēta tikai pašu priekam, nevis komercdarbībai un ieņēmumu gūšanai, tad no KDI jāsaņem akts, kurā uzrādīti kuģošanas līdzekļa tips, tehniskie dati un kuģošanas rajona kategorija. Ja tomēr plānots ar iegādāto jahtu veikt komercdarbību un gūt peļņu, tad no KDI vai atzītas klasifikācijas sabiedrības jāsaņem akts par atpūtas kuģa tehniskā stāvokļa un aprīkojuma atbilstību normatīvajiem aktiem.

Jahtu reģistrācija, protams, ir maksas pakalpojums. Jo lielāka un jaudīgāka jahta, jo dārgāka tās reģistrācija. Tā, piemēram, buru jahtas, kuras garums nepārsniedz 7 metrus, reģistrācija izmaksā tikai 35 latus, savukārt motor jahtas reģistrācijas maksa ir 400 latu. Te jāpiebilst, ka reģistrācijas maksas nav mainījušās jau četrus gadus. Par noformētajiem reģistrācijas dokumentiem jāmaksā 60 latu, kā arī valsts nodeva – apmēram 10 latu. Arī par pirms reģistrācijas apskati KDI maksa ir diferencēta – no 25 latiem, ja jahtas garums ir no 5 līdz 12 metriem, līdz 100 latiem, ja jahta garāka par 25 metriem.

Taču, un tas ir pats svarīgākais, konsultācija Kuģu reģistrā ir pilnīgs bezmaksas pakalpojums! Tādēļ, lai jau laicīgi izvairītos no visām iespējamām problēmām jahtu iegādes procesā, vislabāk vispirms ielūkoties jau minētajā JA mājas lapā www.lja.lv , un, ja kaut kas nav skaidrs, tad zvanīt pa tālruni 67062164. Ja nu neizdodas kaut ko pa telefonu noskaidrot, tad noteikti varēs sarunāt konsultāciju klātienē.

Ja to izdarīsiet pirms jahtas iegādes, nevis pēc tās, tad nekādu sarežģījumu nebūs.